Atrakcje

Atrakcje, ciekawostki, imprezy

 

Piękne, szerokie i czyste plaże są wizytówką Jastarni. Liczne restauracje, bary, kawiarnie zapraszają w swoje progi. Dla turystów przygotowano ścieżkę rowerową ciągnącą się przez cały Półwysep oraz wypożyczalnie rowerów. Czekają na nich również liczne szkółki i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Akwen zatoki jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do uprawiania windsurfingu i katesurfingu. Na wędkarzy czekają łodzie, które oferują rejsy wędkarskie. W Jastarni można również szlifować umiejętności żeglarskie oraz nurkowe. Na amatorów historycznych rejsów replikami starych rybackich łodzi żaglowych czekają „Pomeranki”, którymi można pożeglować po wodach zatoki. Ciekawą przygodą będzie rejs kutrem rybackim, szybkim pontonem lub łodzią motorową.

 

Ważne i ciekawe imprezy sezonu letniego:

 

„Dawno temu w Jastarni – Jastrnia przode lat” (weekend majowy) ciekawa impreza w czasie której koniecznie trzeba obejrzeć niezwykły połów łososi ogromną siecią tzw. laskornem, a następnie w chacie rybackiej zobaczyć jak żyli i pracowali rybacy i ich rodziny przed ponad 100 laty, gdzie w role swoich przodków wcielają się członkowie Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego.

 

 

Jastarnicka sobótka ( 23 czerwiec) – to widowisko trzeba zobaczyć. Wieczorem ok. 20.00 mieszkańcy zbierają się na zachodnim skraju miejscowości, by w barwnym korowodzie przejść ulicami na plac nad zatoką. Prym wiedzie rocznik tzw. Poborowy (19 lat). Młodzi ludzie barwnie ubrani wiozą na wozie pal sobótkowy z beczką wypełnioną drewnem, pakułami i smołą. Mocowanie pala na placu to niezwykłe widowisko, któremu towarzyszy huk wystrzeliwanych rakiet. Kiedy pal stanie w pionie młodzi chłopcy strzelają do beczki rakietami, aby ta zajęła się ogniem. Potem jest już czas na wielką zabawę w blasku zachodzącego słońca i płonącego sobótkowego ognia.

 

 

Pielgrzymka łodziowa na odpust św. Piotra i Pawła do Pucka. Ok. 29 czerwca odbywa się pielgrzymka w której uczestniczą kutry i łodzie rybackie z Jastarni, Kuźnicy i innych miejscowości położonych wokół Zatoki Puckiej. Taką armadę można spotkać na wodzie tylko raz w roku. W południe wszystkie jednostki spotykają się na wodzie na wspólnym nabożeństwie, a następnie udają się do Pucka na uroczystości odpustowe.

 

 

Dni Węgorza (pierwszy weekend sierpnia) – festyn organizowany przez miejscowy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i MOKiR prezentujący folklor kaszubski, rybackie rzemiosło i zwyczaje. W czasie dwóch dni wspaniałej zabawy można wziąć udział w licznych konkursach (łowienie węgorza gołą ręką, wyciąganie kutra, walki na bukszprycie, rezowanie pala), skosztować regionalnych przysmaków, posłuchać kaszubskiej muzyki lub wybrać się w rejs dawną żaglową łodzią rybacką „Pomeranką”, czy też obejrzeć regaty tych jednostek po wodach zatoki.

 

 

 

Co warto zobaczyć

 

 

Piękny neobarokowy kościół wybudowany w okresie międzywojennym z marynistycznym wystrojem. Szczególną uwagę zwraca w nim ambona w kształcie łodzi rybackiej na spienionych falach.

 

 

Zabytkową Chatę Rybacką usytuowaną w centrum miasta przy ul. Rynkowej 10. Jest to oryginalna chałupa rybacka z wyposażeniem z końca XIX w. ze sprzętem rybackim stosowanym na Półwyspie w okresie od XV do XX w. Muzeum funkcjonuje pod patronatem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Jastarni.

 

 

Muzeum pod strzechą ( ul. Mickiewicza 115) – Juliusza Strucka, gdzie można obejrzeć sprzęty rybackie oraz warsztat szkutniczy i posłuchać ciekawych opowieści gospodarza.

 

 

Kaplicę św. Rozalii z roku 1873 w dawnym Borze. Wg legendy borowianie w czasie zarazy w latach 1709 -1711 zwrócili się pod opiekę św. Rozalii i choroba szybko ustąpiła. Rokrocznie odbywa się we wrześniu procesja do zabytkowej kapliczki.

 

 

Fortyfikacje wojskowe – Ośrodek Oporu Jastarnia. W 1939 wybudowano 4 schrony bojowe o nazwach Saragossa, Sęp, Sabała oraz Sokół. Znajdują się w lesie oraz na plaży przy wjeździe do Jastarni oraz jeden nad zatoką. (Pole namiotowe „Maszoperia”)

 

 

Port rybacki pełen kutrów i łodzi, gdzie można zobaczyć rybaków powracających z połowów lub pracujących przy remontach swoich jednostek.

 

 

Przystań jachtową, a w niej łodzie motorowe, żaglowe – nowej generacji i repliki starych łodzi żaglowych tzw. Pomeranki. Na całym wybrzeżu Jastarnia jest jedynym miejscem w którym istnieje liczna flotylla tych zabytkowych jednostek. Można je podziwiać podczas rejsów po wodach zatoki oraz w czasie regat ( Dni Węgorza).